Start Kalendarium

Kalendarium

Marzec 2014

13 marca odbyły się eliminacje do corocznego konkursu „Mam Talent”. W tym roku szczególnie uzdolnionych uczniów mamy naprawdę bardzo wielu. Szkolny konkurs odbędzie się 21 marca. Finaliści wystąpią  przed szerszą publicznością w kwietniu podczas naszego festynu promującego zdrowie .

 

Luty 2014

12 lutego ruszyła nasza szkolna poczta walentynkowa. Jesteśmy przekonani, że zapełni się bardzo szybko. Dzień Świętego Walentego, to dzień dobry dla każdego. W tym dniu wszyscy to wyznają, że chcą kochać i kochają!


13 lutego odbyło się zebranie Samorządu Uczniowskiego. Poruszyliśmy wiele spraw, którymi chcielibyśmy zająć się w drugim półroczu. Podsumowaliśmy także nasze dotychczasowe działania. Planujemy m.in.: szkolny i międzyszkolny konkurs „Mam Talent”, quiz dotyczący promocji zdrowia oraz  „Alle kiermasz”, z którego dochód przeznaczymy na nasze sosnowieckie schronisko dla psów.


14 lutego rozdaliśmy górę walentynek. Skrzynka pękała w szwach. Kartki dotarły także do naszych nauczycieli. Cieszymy się ogromnie, że potraficie okazywać sobie wzajemnie sympatię i wsparcie.

 

Styczeń 2014

Styczeń to czas przygotowań do ferii zimowych. Pamiętajcie szczególnie o bezpieczeństwie. Dekalog bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych:

· Nigdy nie zjeżdżamy na sankach w pobliżu dróg – także tych rzadko uczęszczanych. Zwracamy uwagę, czy zachowana jest bezpieczna odległość do najbliższej ulicy. Skąd możemy mieć pewność, że wyhamujemy na czas, widząc zbliżający się samochód?

· Rzucając się śnieżkami, nie łączymy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamyczków. Staramy się nie celować w twarz drugiej osobie, żeby nie uszkodzić komuś oka. Nigdy nie rzucamy śnieżkami w nadjeżdżające samochody – zaskoczony kierowca może stracić równowagę i spowodować wypadek.

· Na łyżwach jeździ się tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są (z pozoru!) grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać!

· Place budowy to nie miejsce na zabawę. Pokryte śniegiem kopce kuszą i zachęcają do gonitwy, jednak nigdy nie możemy być pewni, czy warstwa białego puchu nie kryje szczelin lub głębokiego, źle zabezpieczonego, dołu.

· Zjeżdżając na nartach czy sankach, pamiętamy o obowiązujących na stokach przepisach          i zasadach bezpieczeństwa. Warto też zapoznać się z dekalogiem narciarskim, opracowanym przez GOPR

· Nie doczepiamy sanek do samochodu. Źle zabezpieczony kulig może stwarzać duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

· Nie gramy w „hokeja na lodzie” na ulicy. Zajęci zabawą, możemy nie dostrzec w porę nadjeżdżającego z nadmierną prędkością samochodu.

· Pamiętamy, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Nie przebiegamy przez ulicę. Nie przechodzimy       w miejscach niedozwolonych. Pamiętamy też, by doczepić do rękawa lub plecaka element odblaskowy.

· Widząc zwisające z dachów sople, nie strącamy ich patykami lub kamieniami. Informujemy   o nich osobę dorosłą.

· Uważamy na źle zabezpieczone konstrukcje ze śniegu. Dach igloo, w momencie odwilży, grozi zawaleniem i przysypaniem nas. O nieszczęście nietrudno.

Zapamiętajmy jednak: największym zagrożeniem dla dzieci jest NUDA. Kiedy dzieci nie mają zorganizowanego wypoczynku, możemy być pewni – coś wymyślą! Jeśli w pobliżu miejsca zamieszkania nie ma placów zabaw, lodowisk i zabezpieczonych stoków, najmłodsi dostrzegą potencjał… w rusztowaniach, robotach drogowych, studzienkach, stawach czy ulicach. (źródło: www.polki.pl)

 

Grudzień 2013

W grudniu zorganizowaliśmy akcję charytatywną „Dzieci dzieciom”. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu całej społeczności udało nam się przygotować paczki dla najbardziej potrzebujących. Zbieraliśmy słodycze, artykuły szkolne i zabawki. Wychowankowie sosnowieckiego Domu Dziecka dziękują nam za pomoc.

W tym szczególnym miesiącu sprawiliśmy również radość byłym pracownikom naszej szkoły. Przygotowaliśmy dla nich kartki świąteczne w celu zapewnienia, iż o nich nieustannie pamiętamy.

 

Listopad 2013

29 listopada członkowie Samorządu z klas czwartych zorganizowali dyskotekę andrzejkową. Celem  imprezy była uczniowska integracja.  Dziewczynki przygotowały wróżby i inne niespodzianki dla uczestników. Chłopcy zaangażowani byli w czynności porządkowe. Wszyscy doskonale się bawili. Rodzice także bardzo nam pomogli. Serdecznie dziękujemy ! 

 

Październik 2013

10 października odbyło się nasze pierwsze w tym roku szkolnym zebranie Samorządu Uczniowskiego. Spotkanie miało charakter informacyjny. Ustaliliśmy całoroczny harmonogram zebrań oraz wybraliśmy sekcje SU.

 

31 października spotkaliśmy się ponownie. Opiekunowie Samorządu przypomnieli wszystkim członkom treść najważniejszych dokumentów obowiązujących w szkole. Omówiliśmy Statut Szkoły i WSO, Plan Wychowawczy i Profilaktyki oraz nasz wewnętrzny Regulamin Samorządu. Odbyła się także dyskusja na temat sugestii i możliwości zmian w wyżej wymienionych dokumentach. Konsultowaliśmy również Program Promocji Zdrowia. Opracowaliśmy w końcu plan pracy Samorządu w bieżącym roku szkolnym.


W październiku członkowie Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w akcji „Wyślij kartkę do Oliwki”. U Oliwii Gandeckiej przed rokiem zdiagnozowano białaczkę. Mama chciała zrobić jej niespodziankę urodzinową i poprosiła internautów o przesyłanie dziewczynce kartek urodzinowych. Liczyła, ze będzie ok. trzystu. Efekt? Z poczty trzeba było odbierać kartki autem z przyczepą. A do ich przechowywania wynająć garaż. Bardzo prawdopodobne, że Oliwia w niedzielę 27 października, w dniu szóstych urodzin, zostanie rekordzistką świata. Zgłoszona próba bicia rekordu Guinnessa najpewniej się powiedzie. Dostać milion kartek to naprawdę duża rzecz! A życzenia urodzinowe, które do niej docierają, to jeszcze nie wszystko. Oliwia została zasypana również prezentami. W pewnym momencie jej bliscy musieli aż poprosić internautów o nieprzesyłanie dziewczynce pluszaków. Już 19 października trzeba było je spakować do dziesięciu 120-litrowych worków. Poza tym przez walkę z chorobą organizm dziewczynki jest osłabiony, a misie, niestety, gromadzą kurz i bakterie. Rodzice nie mogą ryzykować. Dlatego maskotkami Oliwka postanowiła podzielić się z innymi chorymi i potrzebującymi dziećmi. (źródło: „Gazeta Wyborcza”)

 

Wrzesień 2013

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie się we wrześniową akcję charytatywną „Szkoło Pomóż i Ty”. Dzięki pomocy całej społeczności szkolnej udało nam się zebrać kwotę 275 złotych (ze sprzedaży cegiełek). W tym roku celem naszej akcji była pomoc 22- letniej Justynie Niedziałek, która w wyniku nieszczęśliwego wypadku w 2009 r. straciła 4 palce prawej dłoni. Justyna aktualnie studiuje, aby móc w przyszłości realizować swoje marzenia. Prawidłowe funkcjonowanie wśród rówieśników  i w życiu dorosłym ułatwią jej specjalistyczne protezy palców. Koszt protez około 65 000 złotych zdecydowanie przewyższa możliwości finansowe rodziny Justyny, dlatego przede wszystkim od ofiarności i dobroci ludzi o otwartym sercu zależeć będzie powrót do sprawności i możliwości bycia aktywnym zawodowo.

Fundacja „Pomóż i Ty” wyraża wdzięczność za zaufanie, jakim ją obdarzyliśmy biorąc udział  w corocznych akcjach charytatywnych , składa również wyrazy najgorętszych podziękowań. Dzięki także i naszej pomocy od 11 lat dokonuje rzeczy niezwykłych wspólnie wkraczając w świat ogromnych wartości, jakimi są otwartość na problemy drugiego człowieka, życzliwość, sprawiedliwość a przede wszystkim dobroć!

23 września odbył się w naszej szkole pokaz mody ekologicznej. Zwycięzcy mieli szansę zaprezentowania się 25 września na Placu Stulecia podczas imprezy ECOWAS. Celem imprezy było propagowanie ekologicznego stylu życia, segregacji śmieci oraz zachęcanie do powtórnego wykorzystywania zużytych surowców.

 

24 września wybraliśmy nasz nowy Samorząd Uczniowski. Impreza miała charakter bardzo uroczysty. Nauczyliśmy się jakże ważnych zasad demokracji. A oto wyniki wyborów:

Przewodniczący- Konrad Dudała (6a)

Zastępca-Wiktoria Głogowska (5b)

Skarbnik- Bartosz Krajewski (6b)

Sekretarz- Paweł Smolarz (5b)

 

Gratulujemy zwycięzcom tak licznego poparcia !