Start Wydarzenia

Cała Polska Uczy Ratować - Bijemy rekord w resuscytacji!

W poniedziałek 16 października 2017 r., podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19 im.M.Skłodowskiej - Curie przyłączyli się do bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej!  Uczestnicy bicia  rekordu to dzieci z klas 1-3 oraz 4 - 7 w których od kilku  lat prowadzone są zajęcia z pierwszej pomocy w ramach ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” - WOŚP. Organizatorami akcji byli nauczyciele: Agnieszka Drozdowska, Renata Rempała, Grzegorz Bąk.

resuscytacja01.jpg
resuscytacja02.jpg
resuscytacja03.jpg
resuscytacja04.jpg
resuscytacja05.jpg
resuscytacja06.JPG
resuscytacja07.JPG
resuscytacja08.JPG
resuscytacja09.JPG
resuscytacja10.JPG
resuscytacja11.JPG
resuscytacja12.JPG
resuscytacja13.JPG
resuscytacja14.JPG
resuscytacja15.JPG
resuscytacja16.JPG
resuscytacja17.JPG
resuscytacja18.JPG
resuscytacja19.jpg
resuscytacja20.jpg
resuscytacja21.jpg
resuscytacja22.jpg
resuscytacja23.jpg
resuscytacja24.jpg
resuscytacja25.jpg
resuscytacja26.jpg
resuscytacja27.jpg
resuscytacja28.jpg
resuscytacja29.jpg

26 września uczniowie klas pierwszych i drugich naszej  szkoły objęci Programem Profilaktyki Rozwoju Chorób Cywilizacyjnych uczestniczyli w wykładzie – prelekcji na temat zdrowego odżywiania.

Usłyszeli m.in. o tym, ile posiłków dziennie powinni spożywać i w jakich odstępach czasowych; jakie witaminy są im potrzebne do prawidłowego rozwoju i wzrostu i jak wkomponować je w kanapki do szkoły;  czemu lepiej pić wodę niż słodkie napoje  oraz  kiedy, najlepiej kłaść się spać, aby nie spóźniać się do szkoły.

 

Mamy nadzieję, że   wszyscy nasi uczniowie zastosują się do dobrych rad Pani prelegentki  i żadna choroba cywilizacyjna  ich nie  dotknie.

zdrowie01.jpg
zdrowie02.jpg
zdrowie03.jpg
zdrowie04.jpg
zdrowie05.jpg
zdrowie06.jpg
zdrowie07.jpg
zdrowie08.jpg
zdrowie09.jpg
zdrowie10.jpg
zdrowie11.jpg
zdrowie12.jpg
zdrowie13.jpg
zdrowie14.jpg
zdrowie15.jpg

W czwartek, 21 września 2017 r., uczniowie klasy 2a uczestniczyli w warsztatach dotyczących zdrowego stylu życia. Prowadzące zajęcia studentki  ŚUM zwróciły uwagę dzieci, że jednym z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia jest odpowiednio zbilansowana dieta połączona

z aktywnością fizyczną.

 

Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał dyplom i zdrową owocową przekąskę.

zdrowie01.jpg
zdrowie02.jpg
zdrowie03.jpg
zdrowie04.jpg
zdrowie05.jpg
zdrowie06.jpg
zdrowie07.jpg
zdrowie08.jpg
zdrowie09.jpg
zdrowie10.jpg
zdrowie11.jpg

23 lutego na zajęciach z cyklu „Zdrowe nietrudne” w klasie 1a  wysłuchaliśmy wspomnień witaminki Celinki, która podobnie jak wafelek Stefcio przekonywała nas, że aktywność fizyczna wzmacnia naszą odporność na choroby, ale warunkiem zdrowia jest też  dostarczenie  naszemu organizmowi niezbędnych składników w pożywieniu. Dlatego  przygotowaliśmy zdrową przekąskę składającą się z płatków owsianych, owoców i naturalnego jogurtu. Okazało się, że niektórzy z nas nie próbowali jeszcze nigdy suszonych owoców żurawiny i zaskoczeni byli, że tak wyśmienicie smakują. Może wybierzemy więc czasami żurawinę zamiast tiktaków na przekąskę do szkoły.

 

Żurawina zawiera dużo błonnika, witamin (B1, B2, B6, C, E, karoten), a także minerałów: sodu, potasu, fosforu, wapnia, magnezu, jodu i żelaza (wspomaga walkę z anemią) oraz flawonoidy . Ponadto mają właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu skutecznie chronią zęby przed powstawaniem próchnicy.

witaminki01.jpg
witaminki02.jpg
witaminki03.jpg
witaminki04.jpg
witaminki05.jpg
witaminki06.jpg
witaminki07.jpg

Zdrowe - nietrudne”

2 lutego 2017 r. uczniowie klasy 1a rozpoczęli swoją przygodę z programem edukacyjnym „Zdrowe- nietrudne” (http://www.zdrowenietrudne.pl).

Poznaliśmy Witaminkę Celinkę i Wafelka Stefcio. To bohaterowie programu, którzy zdradzą  nam 5 tajemnic zdrowego stylu życia.

O tym jak ważna jest dla zdrowia codzienna gimnastyka przekonał nas podczas wesołych ćwiczeń  energetyczny  Wafelek Stefcio.

Zrobiliśmy też sondę „Co jedzą pierwszaki?”. Jej wynik był bardzo optymistyczny. Najczęściej  dzieci wybierały produkty z talerza, na którym leżały warzywa i owoce.

Wyniki sondy porównaliśmy z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Okazało się, że wiemy, których produktów powinno w naszym jadłospisie być  najwięcej.

Każdy uczestnik zajęć otrzymał książeczkę „Rodzina Przygód”  z zadaniami i przepisami na zdrowie dla całej swojej rodziny oraz paczkę kukurydzianych  wafelków ufundowane przez firmę KUPIEC #zdrowenietrudne.

 

J.Kasperczyk-Bocheńska

zdrowe01.jpg
zdrowe02.jpg

Więcej artykułów…